Ledes from the Land of Enchantment

Prep football: Week 3 predictions, schedule and rankings

WEEK 3 FOOTBALL SCHEDULE

Thursday

Albuquerque High at Sandia, Wilson, 7 p.m

NM School/Deaf at Kansas School/Deaf, 11 am

Eunice at Ropes, Texas, 6:30 p.m

Pine Hill at Navajo Pine, 6 p.m

Kirtland Central at Thoreau, 6:30 p.m

Mayfield vs. Organ Mountain, Field of Dreams, 7 p.m

Crownpoint at Zuni, 7pm

Ruidoso at Chaparral, 7 p.m

Escalante at Navajo Prep, 7 p.m

Gallup vs Miyamura, 7 p.m

Estancia at Socorro, 7 p.m

friday

Chesterton Academy at Jemez Valley, 4:30 p.m

Cleveland at Amarillo High, 6 p.m

Legacy Academy at Clayton, 6 p.m

Centennial at La Cueva, Wilson, 7 p.m

Eastlake, Texas at Rio Rancho, 7 p.m

West Mesa at Cibola, Community, 7 p.m

Volcano Vista at Carlsbad, 7 pm

Valley at St. Pius, Milne, 7 pm

Del Norte at Bernalillo, 7 p.m

Farmington at Los Lunas, 7 p.m

Belen at Artesia, 7 p.m

Newcomb at Moriarty, 7pm

Rio Grande vs. Taos, at Questa, 7 p.m

Menaul at Logan, 7pm

Dora at Floyd, 1pm

Elida at Grady, 2 pm

Tatum at Lordsburg, 6pm

Clovis at Randall, Texas, 7 p.m

Gateway Christian at Ramah, 6 p.m

Las Cruces at El Paso Eastwood, 7 p.m

Hagerman at Dexter, 7pm

McCurdy at Espanola Valley, 7 pm

Santa Teresa at Lovington, 7 p.m

Goddard at Deming, 7pm

Tucumcari at Loving, 7 p.m

Bayfield, Colo., at Aztec, 7 p.m

Robertson at Santa Rosa, 7 p.m

Tularosa at Hatch Valley, 7 p.m

Capital at Los Alamos, 7 p.m

Wingate at Tohatchi, 7 p.m

Hobbs at Roswell, 7pm

Silver at Cobre, 7pm

Portales at West Las Vegas, 7 p.m

NM Military Institute at Texico, 7 p.m

Durango, Colo., at Piedra Vista, 7 p.m

Alamogordo at Gadsden, 7pm

San Jon at Hozho Academy, 7 p.m

Anthony, Texas, at Hot Springs, 7 p.m

Magdalene at Melrose, 7pm

Grants at Bloomfield, 7 p.m

Raton at Trinidad, Colo., 7 p.m

Santa Fe Indian at Laguna-Acoma, 8 pm

Saturday

Atrisco Heritage at Eldorado, Wilson, 11 am

Hope Christian at Albuquerque Academy, 11 am

Santa Fe at St Michael’s, noon

Cuba at Shiprock, 1pm

Questa at Dulce, 1 pm

Fort Sumner/House at Mesilla Valley, 3 p.m

Animas at Mountain Air, 6 p.m

COACHES’ POLLS

(courtesy NMOT)

(First-place votes in parentheses)

Class 6A

1. Centennial (19) 206

2. Cleveland (2) 188

3. La Cueva 149

4.Volcano Vista 138

5.Los Lunas 114

6.Rio Rancho 89

7. Hobbs 87

8. Cibola 80

9. Las Cruces 50

10. Carlsbad 15

Also receiving votes: Alamogordo 12, Sandia 10, Eldorado 7, West Mesa 5, Atrisco Heritage 2, Albuquerque High 1, Organ Mountain 1, Capital 1.

Class 5A

1.Roswell (8) 111

2. Artesia (3) 108

3. Goddard 84

4. Mayfield 80

5. PiedraVista (1) 77

6. Deming 52

7. Belen 50

8. Santa Teresa 37

9.Valley 25

10. Highland 12

Also receiving votes: Miyamura 9, Gadsden 5, Manzano 3, Del Norte 1.

Class 4A

1.Lovington (7) 142

2. ABQ Academy (3) 133

3. Bloomfield (5) 131

4. Silver (1) 121

5. Portales 94

6. Moriarty 76

7. Taos 55

8.Valencia 40

9. Aztec 39

10.Bernalillo 24

Also receiving votes: St. Pius 21, Pojoaque Valley 2, Kirtland Central 2, Grants 2.

Class 3A

1. Robertson (10) 147

2. St Michael’s 121

3. Socorro (3) 112

4. Raton (2) 102

5. Ruidoso (1) 101

6.West Las Vegas 87

7. Hope Christian 55

8. Cobre 46

9. Hatch Valley 41

10. NMMI 40

Also receiving votes: Dexter 11, Zuni 8, Thoreau 5, Cuba 3, Navajo Prep 1, Hot Springs 1.

Class 2A

1.Jal(8)87

2.Texico (1) 76

3. Eunice 65

Santa Rosa 65

5. Tularosa 51

6. Hagerman 47

7. Love 35

8. Escalante 26

9. Estancia 22

10. Captain 15

Also receiving votes: McCurdy 3, Mescalero Apache 3.

8 man

1. Fort Sumner/House (5) 66

2. Melrose (1) 61

3.Lordsburg (1) 54

4. Logan 46

5. Magdalena 45

6. Clayton 41

7. Tatum 32

8. Menaul 17

9. Mesilla Valley 11

10. Legacy Academy 9

Also receiving votes: Questa 3.

6 man

1.Gateway Christian (8) 97

2. Mountain Air (1) 88

3. Elida (1) 81

4. Animas 71

5. Grady 52

6.Dora 51

7. Roy/Mosquero 32

8.Carrizozo 28

9. Ramah 17

10.NM School/Deaf 11

Also receiving votes: Floyd 8, Chesterton Academy 7.

Comments are closed.